کاربرد شلف برای چیدمان کتاب

تاریخچه کتابخانه، کتابخانه ها در گذشته به چه شکل در منازل وجود داشته است؟

در گذشته هنگامی که کتاب‌ها با دست نوشته می‌شدند و مقادیر زیادی تولید نمی‌شد، به دلیل عدم وجود محصولاتی همچون شلف چوبی آن‌ها را در جعبه‌های کوچک یا صندوقچه‌هایی نگهداری می‌کردند که صاحبان آن (معمولاً اشراف ثروتمند یا روحانیون) با خود حمل می‌کردند. از آنجا که حجم زیادی از دستنویس ها در خانه‌های مذهبی یا در خانه ثروتمندان جمع شده بود، آن‌ها را در قفسه‌ها یا در کمدها نگهداری می‌کردند. این کمدهای پیش ساخته، قفسه‌های کتاب امروزی هستند. بعداً درها برداشته شد و روند تکامل قفسه کتاب پیش رفت.

اما با این تفاسیر، حتی در آن زمان کتابخانه ها را یا به صورت قفسه در کنار خود قرار می‌دادند و یا اگر به صورت قائم بودند، پشت آنها را به سمت دیوار و لبه‌های آنها را به سمت بیرون ردیف می‌کردند. نوار چرمی، مخملی یا روغنی که کتاب را می‌بست، اغلب برای نوشتن عنوان استفاده می‌شد و به جای کمر کتاب در لبه جلو بود. عناوین نیز معمولاً در لبه جلویی نوشته می‌شدند. کتابخانه شلف دیواری‌های ابتدایی معمولاً از بلوط بودند که هنوز هم بعضی از افراد فکر می‌کنند مناسب‌ترین چوب برای یک شلف کتابخانه زیبا است.

شلف دیواری کتابخانه
از شلف کتابخانه‌ای در خانه‌های شخصی، کتابخانه‌های عمومی، دانشگاه‌ها، دفاتر و کتابفروشی ها استفاده می‌شود.
تاریخچه شلف کتابخانه و انواع آن
در برخی موارد از چوب ماهون، چوب رز ساتن و حتی چوب‌های عجیب و غریب در ساخت شلف کتابخانه استفاده شده است

قدیمی‌ترین کتابخانه‌های موجود در انگلستان مواردی است که در دانشگاه آکسفورد قرار دارد که در آن اولین نمونه‌های موجود از گالری‌های قفسه بندی شده روی دیوارهای تخت وجود دارد. در برخی موارد دیگر از چوب ماهون، چوب رز ساتن و حتی چوب‌های عجیب و غریب در ساخت شلف برای کتاب استفاده شده است.

این شلف ها اغلب با تزیینات منبت کاری و برنز و طلاکاری شده نصب می‌شدند. چند روش معمول برای چیدمان قفسه‌های ثابت در کتابخانه‌های عمومی وجود داشت. یکی از آن روش‌ها به این صورت بود که شلف ها صاف در برابر دیوار و در دامنه‌های موازی با یکدیگر که فقط فضای کافی برای عبور از کتابخانه وجود دارد قرار می‌گرفتند. از موارد این چنینی فقط در کتابخانه‌های عمومی استفاده می‌شود.

کتابخانه در منازل کوچک جایی دارد؟ جای آنها در کدام قسمت خانه است؟

در واقع همانطور که گفتیم از قدیم الایام شلف های کتاب خانه‌ای وجود داشته‌اند اما متفاوت با ظاهر امروزشان. امروزه کمی این شلف ها بروزتر و با ظاهری مدرن‌تر در بازار عرضه می‌شوند.

در خانه‌های کوچک با اولین محدودیتی که روبرو می‌شویم کمبود فضا است. اما برای ایجاد یک کتابخانه کافی است کمی خلاق باشید. امروزه طراحان برای خانه‌هایی با محدودیت فضا و حتی دیوارهایی که خالی هستند طرح‌های جالبی از کتابخانه ارائه داده‌اند. چه خانهٔ بزرگی داشته باشید و چه یک اتاق کوچک، کتابخانه می‌تواند در منزل شما وجود داشته باشد.

از جمله طرح‌های جدید برای هر نوع خانه ای می‌توان به شلف دیواری کتاب اشاره کرد. اگر عاشق کتاب و کتابخوانی هستید، باید از همین الان به دنبال یک ایدهٔ ناب از شلف های کتابخانه باشید و یک کتابخانهٔ کوچک جذاب برای خود تهیه کنید.

این کتابخانه‌ها علاوه بر جنبه های کاربردی که می‌توانند در دکوراسیون داشته باشند، به عنوان یک عنصر دکوراسیونی زیبا و جذاب نیز می‌توانند ایفای نقش کنند. در این میان خالی از لطف نیست که به گوشه‌های منزل هم نگاهی بیاندازید، شاید آنها هم حرفی برای گفتن داشته باشند. در واقع گوشه‌های خانه و یا اتاق جای مناسبی برای ساخت کتابخانه هستند.

شما می‌توانید کتابخانه‌ای به صورت ایستاده و یا شلف دیواری در گوشه‌های اتاق قرار دهید. در برخی خانه‌ها که فضای گوشهٔ آنها خالی است، این ایده می‌تواند بسیار کمک کننده و جذاب باشد. این کتاب خانه‌ها در مدل‌های مختلف طراحی می‌شوند و زیبایی و کاربری را همزمان به منزل شما هدیه می‌دهند.

کتابخانه شلف دیواری
انواع مدل کتابخانه شلف دیواری و نحوهٔ دیزاین آن‌ها در منزل

انواع مدل کتابخانه شلف دیوار و نحوهٔ دیزاین آن‌ها در منزل

ایده‌ها و خلاقیت‌های زیادی در این بین وجود دارند که کتابخانه شما را بسیار جذاب و دیدنی می‌کند. یکی از این کارها رنگ آمیزی زیبا و هماهنگ با سبک دکوراسیون منزلتان است، یک فضای پر جنب و جوش با رنگ‌های روشن و شاد. اگر شلف شما، تا سقف بالا رفته و ارتفاعی بیشتر از قدتان دارد، یک نردبان باعث جذابیت زیاد آن می‌شود و یک جلوه مدرن به فضا اضافه می کند.

ترفند سوم این است که میتوانید این فضای کتابخانه و زیر شلف را به یک نشیمن کوچک اما دنج تبدیل کنید. با گذاشتن یک میز و یا تنها صندلی کوچک برای مطالعه این اتفاق خلق می شود. اگر کتابخانه در اتاق قرار دارد، میتوانید اطراف آن را برای ایجاد یک فضای کار مناسب طراحی کنید. این مدل از کتابخانه اسمش را مانند مدل نردبانی از فرمی که طراحی شده گرفته است. در این مدل شلف ها به کمک تکیه گاهی نگهداری شده‌اند.

ابعاد و اندازهای استاندارد کتابخانه

ارتفاع: برای تعیین ارتفاع کتابخانه باید به عملکرد و متراژ فضا توجه داشته باشید. زمانی که می خواهید در منزلتان به بالاترین قفسه کتاب دسترسی داشته باشید، نباید ارتفاع آن از 180 سانتی متر بیشتر شود و یا ارتفاع کتابخانه کوچک برای اتاق کودکان بهتر است 75 تا 105 سانتی متر باشد.

قفسه‌ هایی که ارتفاع کوتاه‌ تری دارند، قابلیت اضافه شدن سطح دیگری بر روی خود را دارد و می توان از بالاترین سطح آن نیز به عنوان یک کاربری دیگر بهره برد.

عرض: عرض قفسه کتابخانه را باید متناسب با ارتفاعی که برای کتابخانه خود در نظر گرفته‌اید تعیین کنید. به این صورت که اگر ارتفاع کتابخانه شما بلند است، بهتر است از چندین قفسه باریک به جای یک قفسه پهن استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی بصری کتابخانه، فضای بیشتری برای قرار دادن کتاب‌ها داشته باشید.

عمق: عمق قفسه کتابخانه‌ها با توجه به چیزی که قرار است برروی آن قرار گیرد تعیین می شود. مثلاً: قفسه‌ها در مدل نردبانی با عمق کم طراحی می‌شوند. عمق استاندارد برای قرارگیری صرفاً کتاب در قفسه کتابخانه 30 سانتی متر است.

اگر قفسه ها قابلیت تنظیم شدن دارند، کار شما راحت است. با توجه به این قابلیت متناسب با وسیله‌ای که می‌خواهید داخل قفسه قرار بدهید میتوانید ارتفاع قفسه را تنظیم کنید. اما اگر این قابلیت را ندارد به این نکته توجه داشته باشید که ارتفاع قفسه ها با کتاب‌ها و وسایل شما تناسب داشته باشد.

مصالح مورد نیاز شلف کتابخانه
چوب، MDF و فلز از جمله مصالح مورد نیاز شلف کتابخانه است

انواع جنس شلف برای کتاب

چوب: قفسه های چوبی جلوه های سنتی و ماندگار را به مخاطب القا می کند. از قدیم هم وسایل با متریال چوب جذابیت و زیبایی خاصی برای مخاطب داشته است و افراد زیادی طرفدار آن هستند.

MDF: این مصالح، ظاهری شبیه به چوب دارد، با این تفاوت که نسبت به چوب از قیمت مناسب تری برخوردار است و در ابعاد مشخصی در بازار موجود می باشد. توجه داشته باشید که‌ ام دی اف به محکمی چوب نیست اما این موضوع به این معنا نیست که نمی توان با آن یک کتاب خانه شلف دیواری ساخت.

فلز: از این مصالح هم می توان برای ساخت شلف های کتاب خانه استفاده کرد. این مصالح حجم کمتری نسبت به چوب دارند، بنابراین فضای بیشتری را برای شما فراهم می کنند و کاملاً مناسب خانه‌های کوچکی است که با محدودیت فضا روبه رو هستند.

نمایش بیشتر

مسعود سوهانکی

فعالیت صنایع چوبی قاب و نقاشی در سال ۸۵ بوده و از سال ۹۵ کار خود را به صورت رسمی و در شبکه های اجتماعی دنبال کرده است تمرکز اصلی صنایع قاب و نقاشی عرضه قاب چوبی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت است، که در سه مدل نازک، پهن، دیپ و در ۶۰ کد رنگی با چوب روس ارائه میشود. تمامی قاب ها همراه با فیبر و طلق یا شیشه به صورت رایگان بوده و ارسال آن به سراسر کشور به وسیله پست انجام میشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×