پاسپارتو در صنعت قاب عکس ،  به یک قطعه نازک و صاف از جنس کاغذ که در حاشیه عکس در یک قاب قرار می گیرد و به جهت زیبایی مضاعف قاب عکس استفاده می گردد "/> با پاسپارتو بیشتر آشنا شوید ؟

با پاسپارتو بیشتر آشنا شوید ؟

(1 رای)
1734 views

مشخصات فنی محصول

دراستفاده از Partout Passe  معمولا دو هدف مدنظر می باشد :

1- به جهت جلوگیری از مخدوش شدن عکس و تصویر  بواسطه لبه های شیشه ومحافظت بیشتر از آن

2-برای ایجاد قاب و حاشیه زیبا و افزایش تجسم بصری و عمق دادن به تصویر. 

 Partout Passe 3d

استفاده از پاسپارتو جنبه و جلوه سه بعدی به قاب عکس ها می دهد.

passseut تلفظ فرانسوی پاسپارتو بوده  وبه معنای نوارکناره تصویر می باشد.

پاسپارتوها به طور معمول کاملا نازک هستند (به عنوان مثال، نمونه آمریکایی  آنها تنها 1/16 اینچ ضخامت دارند)، و در رنگ ها و طیف های مختلف عمدتا ساده وکمتر با طرح های چاپی مورد استفاده قرار می گیرندجنس پاسپارتو از چیست ؟

در برخی موارد به جهت افزایش زیبایی و تزیین قاب ها  جنس پاسپارتوها به پارچه و یا ابریشم تغییر می کند ، همچنین برخی شرکت ها از چرم  ، ورق های نازک فلزی و یا کاغد از جنس ساقه برنج برای تهیه پاسپارتو استفاده می کنند.

عکس فوق نمونه ای از پاسپارتو با چند خط فرانسوی و یک پانل آبرنگی را نمایش می دهد.

پاسپارتوها غالبا به شکل مستطیل هستند، اما به اشکال وفریم های بیضی شکل , و همچنین اشکال غیر معمولی دیگر نیز طراحی و تولید شده اند
اشکال مختلف تابلو قاب پاسپارتو

.

همانطور که قبلا هم گفته شد پاسپارتوها غالبا از مواد کاغذی تولید می گردند. در مواردی که از پارچه برای تهیه و طراحی پاسپارتوها استفاده می گردد می توان با اشیائی مانند پین تکه های پارچه را بهم و به قاب عکس متصل نمود

پاسپارتوهای فلزی عمدتا از صفحات فلزی برنج ساخته و طراحی می گردد

گاها دور پاسپارتوها را با حاشیه و خطوط رنگی منقش نموده تا بدینوسیله  چشم ها به سمت مرکز صفحه نمایش و عکس بیشتر هدایت گردد ، گاها پاسپارتوها را با آبرنگ نقاشی نموده و به این نوع پاسپارتوها  را با عنوان پانل آبرنگ می شناسند.

به طور معمول تقارن در حاشیه قاب ها توسط پاسپارتوهای بکار برده شده دیده می شود اما از آنجا که چشم ها تمایل به مرکز بالاتر از مرکز فیزیکی تصویر دارند حاشیه پایین بیشتر از سمت و  وحاشیه بالای قاب طراحی و ساخته می شود
.

حفاظت اولین خاصیت و مزیت پاسپارتوها حفاظت از تصاویر می باشد. یکی از مهمترین وظایف این است که شیشه را از هنر و یا سندی که در قاب قرار دارد جدا می کند. این در درجه اول اهمیت دارد زیرا هر چگالی و وزنی که در داخل شیشه ایجاد می شود می تواند به قطعه منتقل شود، و در صورتی که از هم جدا نشودمی تواند باعث آلودگی از طریق نفوذ رطوبت و ایجاد کپک و تخریب اثر گردد
قیمت پاسپارتو

.

 . عکس ها نیز باید از شیشه جدا شوند زیرا سطح عکس ها به راحتی قابل آسیب است و حتی ممکن است از کاغذ اصلی جدا شده و در صورت خیس شدن به شیشه ها بچسبد. به همین دلیل، هر تصویر و یا اثری ارزشمند باید به طوری طراحی شود که شیشه به طور مستقیم با عکس ارتباط برقرار نکند. علاوه بر این، برخی از انواع اثرهای هنری، مانند تابلوهای دست بافت و یا نقاشی های گچ ، می توانند به راحتی پراکنده و  موردآسیب گیرند و از این جهت باید از شیشه جدا شوند.

برای ایجاد فاصله بیشتر وایمن تر اثر هنری با شیشه قاب عکس چندین ورقه پاسپارتو روی هم چسبانده می شود تا بدین ترتیب ارتفاع بیشتری برای محافظت اثر ایجاد گردد.

در تولید پاسپارتوها  از دو نوع مواد اسیدی و "بدون اسید" ( pH خنثی) استفاده  می گردد.

پاسپارتوها ی قدیمی تر (بر پایه کاغذ) به طور معمول اسیدی هستند، زیرا کاغذ های بدون اسید تا سال های اخیر به طور گسترده ای در دسترس نبودند تا مورد استفاده قرار گیرند.
اما در سالهای اخیر پاسپارتوهای جدید بدون اسید وخنثی  تولید می گردند و دارای عمر مفید  بیشتر از 75 تا 100 سال  می باشند.
سایزهای مختلف و جنس پاسپارتو

پاسپارتوهای قدیمی که دارا  ph بودند در دراز مدت بر اثر عوامل محیطی مانند نور یا رطوبت دچار عارضه لکه های قهوه ای رنگ می گردیدند که گاها با ترکیب شدن با حاشیه های آب رنگی قابل پاک کردن و از بین رفتن نبودند.

برای تعیین pH  پاسپارتوها می توان از تستر pH برای تعیین ph آنها استفاده نمود و به خاطر بسپارید بهترین نوع پاسپارتوها همانطور که قبلا هم اشاره شد خنثی هستند.

بهترین و بالاترین کیفیت پاسپارتوها از جنس 100٪ فیبر پنبه ساخته شده است که دارای حفظ و ثبات ماندگاری بسیار بالایی هستند همچنین جزو گرانترین  نوع پاسپارتوها محسوب می گردد و هزینه بالایی دارد.

اما بطور عمده از سلولز یا همان کاغذ برای تهیه پاسپارتوها استاده می گرددو خواص حفاظتی نسبتا کافی و مناسب برای حفط اثر را دارا می باشد  سلولز یک ماده خام نسبتا ارزان است .

بهترین نوع سلولز بکار رفته در پاسپارتوهای کاغذی ، سلولز آلفا (که از 100% خمیر چوب  تهیه شده است) تهیه می گردد

همواره می بایست در انتخاب نوع قاب و پاسپارتو مورد استفاده احتیاط کنید. کار هنری که مد نظر داریم برای بلند مدت (بیش از 75 سال) نگهداری گردد، می تواند توسط تخته های نامناسب که به طور عمدی برای کاهش هزینه مورد استفاده قرار می گیرند آسیب ببینند.

تکنیک ساخت  قاب و پاسپارتوها و مواد مورد استفاده شده در آنها ، در صورت دارا بودن قابلیت و کیفیت مناسب از نفوذ آلاينده هاي هوايي و اثر مخرب بروی اثر هنری جلوگیری کرده و محافظت می کند.

امروزه از ابزارهای برش لیزری و کامپیوتری برای برش های دقیق پاسپارتوها با ابعاد مختلف همچون مربع مستطیل بیضی و ... استفاده می گردد.

پاسپارتوها علاوه بر خاصیت  افزایش زیبایی اثر، باعث حفاطت بیشتر از آن نیز می گردند

 What is a Passe Partout

ویژگیها و استانداردهای یک پاسپارتوی خوب:

مطابق با استاندارد  DIN 6738، ISO 9706، ANSI Z 39.48-1992، که استانداردی برای محاسبه مقاومت در برابر سایش است

pH و اسید آزاد، بین 7.5 و 9.5 است

بافر با حداقل 3 تا 4 درصد کربنات کلسیم برای محافظت در برابر آلودگی هوا

جنس الیاف از خمیرچوب

ساخته شده از خلوص شیمیایی bleached شیمیایی بدون کلر

سبک و مقاوم است

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

با پاسپارتو بیشتر آشنا شوید ؟

محتوای بیشتر در این بخش:

 • موارد استفاده از پاسپارتو در نقاشي?

 • ارتباط با ما

  آدرس :كرج ،مهرشهر ،ميدان حسين اباد ،خيابان شهيد باقري، خيابان وليعصر،كنار زيرگذر،پلاك ٧
  موبایل: 09123046051
  موبایل: 09308063119

  آمار بازدید سایت

  بازدید امروز40
  بازدید دیروز74
  بازدید ماه467
  بازدید کل55969

  Visitor Info

  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

  قاب و نقاشی

  فعالیت صنایع چوبی قاب و نقاشی در سال ٨٥ بوده و از سال ٩٥ كار خود را به صورت رسمي و در شبكه هاي اجتماعي دنبال كرده است تمركز اصلي صنايع قاب و نقاشی عرضه ي قاب چوبي با بهترين كيفيت و مناسب ترين قيمت است ، كه در سه مدل نازك، پهن ،ديپ و در ٦٠كد رنگي با چوب روس ارائه ميشود. تمامي قاب ها همراه با فيبر و طلق يا شيشه به صورت رايگان بوده و ارسال آن به سراسر كشور به وسيله ي پست انجام ميشود 

  عضویت در خبرنامه

  اشتراک در جدبدترین مقالات و مطالب سایت

  طراحی و سئو وب سایت توسط بانک مشاغل اینفوجاب